Systém StoneBase

Popis

Systém StoneBase je distribuovaná aplikace učená pro prostředí MS Windows (2000 a vyšší) a je složena z celé řady serverových a klientských komponent, které vzájemně sdílejí data uložená v centrálním datovém skladu na bázi SQL. Databáze datového skladu obsahuje nejen veškerá naměřená a zpracovaná data (okamžité i archivní hodnoty, alarmová hlášení), ale také celou parametrizaci a všechny informace potřebné pro prezentaci dat (vektorové obrázky, bitmapy, skripty, zvuky a další). Jednotný přístup do datového skladu zajišťuje databázový engine umožňující využívat různé typy SQL databází (např. MySQL, MSSQL, MariaDB). Nyní je systém StoneBase distribuován ve verzi 8.

Vlastností systému...
Základní pojmy
...

Serverové komponenty

Serverové komponenty zajišťují především sběr měřených dat, jejich vyhodnocení, zpracování a ukládání do datového skladu. Provádějí rovněž distribuci povelů na podřízené technologie, generování alarmů a starají se o průběžné zálohování archivu. Jednotlivé komponenty komunikují pomocí nativní socketové TCP/IP komunikace a mohou být v případě silného zatížení rozloženy na více počítačů. Pro zvýšení spolehlivosti lze serverové komponenty provozovat i v clusterovém uspořádání. Provoz serverových komponent a jejich vzájemnou koordinaci hlídá a řídí specializovaná servisní aplikace.

Klientské komponenty

Klientské komponenty jsou určeny pro parametrizaci a tvorbu datového modelu, sledování funkce nevizuální serverové části systému a zejména pro prezentaci dat uživatelům. Spouštět je lze nejen z libovolného uzlu místní počítačové sítě, ale s využitím servisní sítě i přes Internet. Vybrané klientské komponenty běží v prostředí WEB, řada z nich může být provozována také na chytrém telefonu.

Grafický prohlížeč

Hlavní klientskou aplikací je grafický prohlížeč, který slouží zejména dispečerům a operátorům pro nepřetržité sledování technologie, vyhodnocování alarmových situací a vydávání požadovaných povelů.

SBExplorer...

Proteco Expert
Ing. Jiří Široký  
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!